2012 m. spalio 13–19 dienomis VšĮ Kelmės PRC ŠMPF Comenius mokyklų daugiašalio partnerysčių projekto „Daugiau tolerancijos suvienytoje Europoje!“ (dotacijos Nr. LLP-COM-DP-2011-LT-00137) dalyviai Giedrius Gedvygas, Viktoras Zavadskis, Alma Šilėnaitė, Aldona Vinčienė, Edgaras Čepas ir Aurimas Dembinskis dalyvavo partnerinio susitikimo Austrijoje, Eibiswaldo elektrotechnikos mokykloje, projektinėse veiklose, kurios buvo nukreiptos kultūros, ugdančios šalies piliečių toleranciją, kryptimi. Be mūsų, kelmiškių, čia dalyvavo projekto partneriai iš Estijos, Lenkijos, Turkijos, Vokietijos bei Austrijos.

Projekto metu siekėme plačiau susipažinti su susitikimą organizuojančios šalies profesinio ir bendrojo lavinimo mokyklų ugdymo sistema, problemomis bei suprasti kitų kultūrų požiūrį į toleranciją ir pagarbą žmogui bei visuomenei, tobulinome savo užsienio kalbų žinias, užmezgėme asmeninius kontaktus.

Viena susitikimo diena buvo skirta namų darbų projekto tema pristatymui:

·        Kiekviena šalis turėjo atvežti 1–1,5 m aukščio medį, pagamintą iš nacionalinės, vietinės medienos. Mūsų komanda pristatė ,,eglę”. Kas gi pasakys, kad tai ne lietuviškas medis ?... Juk ,,eglė“ įpinama į liaudies tautosaką, tai – populiarus vardas ir pan. Visi šie meniniai darbai papildė Eibiswaldo elektrotechnikos mokyklos muziejų.

·        Pateikėme prezentaciją apie užsienio kalbų mokymą(-si) metodus ir naujoves mokyklose. Iš prezentacijų supratome, kad mokytis užsienio kalbų turi ne tik mokiniai, bet ir visa mokyklos bendruomenė.

·        Pristatėme videofilmą projekto tema ,,Šalies kultūra – tai kertinis tautos tolerancijos ugdymo akmuo“. Buvo smagu pamatyti, kaip šalių jaunimas supranta, naudoja ir vertina toleranciją bendravime.

·        Mokykloje laukė daug projektinių veiklų, kuriomis buvo siekiama ištirti arba sužinoti, kaip projekto dalyviai pažįstą tautas, žino jų heraldiką bei gali vartoti pagrindinius išsireiškimus. Suburti į mišrias komandas turėjome atlikti testus, kurie patvirtino mūsų žinias.

Projektas buvo turtingas ir savo kultūrine programa. Visi buvome sužavėti ekskursija po Gracą, antrąjį pagal dydį Austrijos miestą. Pastebėjome, kad turizmo firmos turi parengusios miesto svečiams daug naujų metodų, kaip įtaigiau pristatyti šalies arba miesto istoriją. Tik sutemus, COMENIUS grupę pasitiko pasakų vaiduoklis su žibintu rankose, kuris su emocine nuotaika norėjo pristatyti žymiausias Graco vietas. Kitą dieną moksleiviams buvo organizuota atskira edukacinė-pažintinė programa po miestą, kuri priminė orientacinio sporto varžybas. Mokiniai gavo lankytinų vietų žemėlapius, turėjo tose vietose jie turėjo gauti atžymas ir pasiekti galutinį punktą–Laikrodžio bokštą ant Šlosbergo kalno, nuo kurio galėjome gėrėtis viso Graco miesto ir jo apylinkių gražumu ir didybe.

Sekančiomis dienomis vykome į šokolado manufaktūrą ,,Spiegel”, skonio ir pojūčių pasaulį ,,Genuss Regal”, kur ypač smagu buvo degustuoti vynus, moliūgų aliejų, medų, šokoladą ir įvairiausių rūšių arbatas.  

Viešint pas ūkininką Heurigene, teko prisiminti primirštus kaimo darbus, bet mūsų triūsas buvo įvertintas pasiekimais: kiekvienas dalyvis gavo Sertifikatą, kuris liudijo turėtas bei patobulintas žinias ir kvalifikacijas ūkininkavimo tema.

Paskutinę viešnagės dieną visi norintieji galėjo išbandyti savo fizines jėgas, kopdami į Austrijos Alpes. Dalyviai turėjo įveikti 3 km kelią, kuriame laukė statūs lyg siena kalnų šlaitai, gražia augmenija apaugę slėniai ir čiurlenantys kalnų šaltiniai.

 Eibiswaldo elektronikos mokykloje turėjome galimybę pamatyti Austrijos profesinių mokyklų aprūpinimo lygį, pabendrauti su dėstytojais ir studentais. Mus sužavėjo, kaip kiekvienas bendruomenės narys vertina nacionalinį identitetą. Baigiamojo vakaro ir kitų reikšmingų renginių metų austrų žmonės maloniai vilki tautinius rūbus ir didžiuojasi, gyvendami savo šalyje. Taip pat sužinojome, kad šalyje maža migracija. Jaunimas palieka šalį tik trumpam, atlikti įvairias mokymosi arba kvalifikacijų stažuotes užsienyje.

Projekto metu buvo sudarytos puikios galimybės asmeniniam bei tolesniam tarptautiniam bendradarbiavimui.