http://www.smpf.lt/uploads/documents/EU%20flag-Erasmus+_vect_POS_4.jpg

 

MEDIENOS IR STATYBOS SEKTORIAUS PROFESIJOS MOKYTOJŲ

 Erasmus+ Leonardo da Vinci programos asmenų mokymosi mobilumo projekto

NR. 2014-1-LT01-KA102-000036

 

„TRADICINIŲ AMATŲ PERTEIKIMAS PROFESINIO MOKYMO PAMOKOSE.

Patirtis, įgyta Maltoje. “

Vizito laikas yra nuo 2014.11.09 iki 2014.11.16.

Dalyvių sąrašas:

1. Aldona Biedermann

2. Vida Karvauskienė

3. Edmundas Kvietkauskas

4. Domininkas Niūniava

5. Vaclovas Tamošaitis

6. Inga Viršilienė

 

 

PIRMADIENIS

 

1.      Mdina Glass - stiklo fabrikas – parduotuvė.

1968 metais EricDobson ir MichaelHarris atvyko į Maltą ir atidarė pirmąjį stiklo fabriką. MdinaGlass, gamindama savo gaminius, stengiasi sukurti ir išlaikyti meninę pažangą, kokybę ir nuoseklumą. Kiekvienas pagamintas stiklo gaminys vertinamas dėl aukštos kvalifikacijos amatininkų darbo. Mdina Glass kolekcijos yra rankų darbo produktai, pagaminti amatininkų, kuriais siekiama įvesti šviesos ir spalvos į namų interjerą bei eksterjerą. Meistrai gamina vazas, puodelius, lėkštes, kvepalų buteliukus, lempų figūrėles, papuošalus, masyvius stiklo objektus (plokštes, laikrodžius, lenteles su namų pavadinimais ir numeriai, rėmelius ir t.t.).

 

2.      BristowPotterieskeramikos dirbtuvės – parduotuvė.

1972 m. keramikos dirbtuves BristowPotteries perėmė Adrian ir Mark Grima. Nuo tada įmonė žinoma, kaip pirmaujanti keramikos bendrovė Maltoje, kuri gamina plataus asortimento keraminius meno dirbinius.2011 m. bendrovė įsisavino didžiulį projektą ir pertvarkė savo gamybos linijas pagal pagrįstas technologijas iš Italijos. Buvo pertvarkyti, išplėsti ir restauruoti praktiškai visi mažmeninės prekybos įrenginiai ir įtaisai.Bet kuriuo momentu pardavime galima rasti 700-800 vienetų keramikos dirbinių. BristowPotteries koncepcija - pasiūlyti unikalias apsipirkimo galimybes tiek vietos, tiek užsienio pirkėjams, kurie plūsta į šį amatininkų kaimelį.

 

Praktinis užsiėmimas. Keramikos dirbinių gamyba.

 

3.      Ta'Qali amatų kaimelis.

Ta'Qali amatų kaimelis – tai unikali vieta, kurioje galima įsigyti įvairios rūšies meno dirbinius, tinkančius įkomponuoti į namų interjerą bei eksterjerą. Tai meno dirbiniai iš akmens, medžio ir tekstilės.

 

4.      Mdiną (senoji Maltos sostinė).

Mdina – tai senoji Maltos sostinė, kurioje gyvena apie 300 gyventojų. Senosios Maltos sostinės istorinis amžius skaičiuojamas apie 4000 metų. Miestas įsikūręs kalno viršūnėje ir aptvertas gynybine siena. Mieste vyrauja įvairių epochų architektūra. Tai gražūs pastatai atspindintys savo didybę ir istorinę reikšmę, kurią maltiečiai labai saugo bei puoselėja. Nesvarbu, kas užkariaudavo ar valdydavo miestą, visi išlaikydavo ir saugodavo iš senovės priimtą statusą – Miestas – Aristokratas. Mieste daug architektūrinių, tradicinį paveldą atspindinčių statinių: pagrindiniai Mdinos vartai, Šv. Sofijos rūmai, Karmelitų bažnyčia, Vileno rūmai ir dar daug kitų istoriją menančių pastatų. Maltiečiai vertina istorinę pastatų reikšmę, todėl restauruodami išlaiko jų autentiškumą, gilinasi į detales, jų tikslų atkartojimą.

 

ANTRADIENIS

 

1.      Carlo dizaino studija. Architektūra / Interjero dizainas.

Įmonės paslaugomis naudojasi valstybinės įmonės bei fiziniai asmenys. Šuo metu įmonėje dirba 3 darbuotojai ir savininkas. Kadangi Maltoje reikalaujama išlaikyti architektūrinį paveldą, tai senuose rajonuose ir miestuose, restauravimo darbai atliekami, tik gavus leidimą iš savivaldybės. Stažuotės metu bendrauta su dizainere ClaudeBusuttil, kuri džiaugėsi savo darbu, nes  Malta, yra strategiškai gerai įsikūrusi Viduržemio jūroje, kultūrų ir civilizacijų kryžkelėje, apsupta gausiais kultūros ir paveldo objektais. Čia vyrauja didelės galimybės panaudoti savo žinias ir sugebėjimus restauruojant pastatus bei įrengiant būsto interjerus. Mes dirbame dėl kliento ir stengiamės įvykdyti visus jo reikalavimus, sakė dizainerė. Įmonė šiuo metu stengiasi patenkinti jaunų klientų poreikius, kurie perka senus namus ir nori juose įrengti modernų interjerą. Dizaineriai savo darbe naudoja visas naujausias informacines technologijas, todėl projektai atliekami laiku ir kokybiškai.

 

2.      Brolių Agius akmens dirbtuvės.

Agius - vietos šeimos verslas ir priklauso atstatymo, restauravimo ir marmuro darbų sektoriui. Broliai Agius atsinešė per 40 metų sukauptą šeimos praktinę patirtį, kompetencijas ir patikimą reputaciją teikiant kokybiškas paslaugas. Šiuo metu įmonėje dirba apie 60 darbuotojų. Dirbtuvėse apdirbamas Matos akmuo bei marmuras, kuris atvežamas iš Italijos ir Sicilijos. Visas akmuo yra kuo racionaliau panaudojamas, o atliekos sumalamos ir naudojamas gaminant plyteles ar tiesiant kelius. Iš minkšto maltietiško akmens gaminamos skulptūros, pastatų architektūrinės detalės. Tai didelio tikslumo reikalaujantis darbas, nes visas detales reikia tiksliai ir identiškai atkartoti. Ypač šio reikalavimo reikia laikytis restauruojant bažnyčias ir kitus istorinį paveldą turinčius pastatus. Kai kurie gaminiai dirbtuvėse užbaigiami arba gaminami rankiniu būdu, todėl yra autentiškai ir brangūs.

 

3.      Camillerimados namai– parduotuvė.

Nuo 1890m. PaoloCamilleri atidarė savo pirmąją kokybiškos tekstilės parduotuvę Valetoje.  Šiandien Camilleri šeimos versle sukasi ketvirtoji ir penktoji kartos ir vis dar yra viena iš seniausių ir labiausiai gerbiamų prekybos įmonių aromatais, audiniais ir dekoracijomis būsto interjerui Maltoje. Taip pat galima paminėti, kad tai pačios brangiausios parduotuvės (įmonei priklauso 2 parduotuvės) pagal gaminius, siūlomus interjerui. Tai baldai, indai, lempos, toršerai ir pan. Įmonė orientuojasi į vidutines ir aukštas pajamas gaunantį klientą. Kita šios įmonės veikla pastatų restauravimo darbai, interjero įrengimas bei naujų pastatų statyba. Vykdo ir specializuotus darbus tokius, kaip patalpų apšvietimas, kuria virtuvių ir kitų patalpų dizainą, gamina baldus pagal individulius užsakymus. Dabar įmonėje dirba 40 darbuotojų. Idėjas savo darbams semiasi iš Paryžiaus ir Milano, daug bendradarbiauja su kompanijomis iš Europos ir Japonijos.

 

TREČIADIENIS

 

Gozo salos istorija ir jos architektūra.

Gozo salos sostinė Viktorija pritraukė savo grožiu, švara ir pastatų didybe.

 

KETVIRTADIENIS

 

1.      SmartCity– verslo miestas.

SmartCity yra naujos kartos verslo miestelis. Šį projektą finansavo Arabų Emyratai. Projektas pradėtas vykdyti 2007 metais ir buvo planuojamas užbaigti 2010 metais. 2011 metais atsidarė pirmas ofisas. Europos Sąjungoje yra tik du SmartCity miestai. Kitas randasi Indijoje. Šis miestas pastatytas kaip biznio miestas, kur biznio žmonės gali rasti viską, kas jiems reikalinga: parkavimosi vietos, erdvūs ofisai, restoranai, kavinės, viešbučiai. Čia daugiausiai įsikūrusios kompiuterinių technologijų kompanijos. Jos glaudžiai bendradarbiauja su vietos valdžia, plėtoja tarptautinius verslo ryšius, kurie skatina ekonomikos ir asmeninį augimą. Tai rajonas su naujos kartos pastatais, modernia architektūra bei šiuolaikiška infrastruktūra.

 

2.      ARC dizaino studija. Architektūra / Interjero dizainas.

ARC dizaino studija visų pirma buvo įkurta kaip konsultacinė įmonė, kuri konsultuodavo įmones architektūros restauravimo klausimais. Įmonės tikslas – siekimas išsaugoti kultūrinį paveldą ir kultūrinį individualumą Maltos architektūroje. Visi įmonėje dirbantys architektai italai, o ir pats savininkas baigė architektūrą Italijoje bei tęsia studijas doktorantūroje. Dizaino studijoje nuolat stažuojasi ir praktikuojasi studentai pagal Europoje vykdomus projektus. Įmonėje darbai yra tiksliai  paskirstyti ir numatyta atsakomybė už jų vykdymą. 80 proc. įmonės vykdomų užsakymų pateikia valstybinės organizacijos. Įmonė nėra orientuota vykdyti stambius užsakymus, nors yra restauravusi keletą viešbučių. Pagrindinė veikla nukreipta į vidutinio dydžio objektų restauravimą, atskirų pastato elementų atkūrimą, namų ir parduotuvių interjero įrengimą, namų projektavimą, miesto planų kūrimą ir pan.

 

3.      Apžvalginė kelionė Maltos pakrante.

Apžvalginės kelionės tikslas – pažvelgti į Maltos architektūrą nuo Viduržemio jūros.

 

PENKTADIENIS

 

1.      Susitikimas MCAST koledže su ponu GodwinCaruana.

Maltos menų, mokslo ir technologijų koledžas (MCAST) įkurtas 2001 m. Šis koledžas yra tarp šalies pirmaujančių profesinio mokymo įstaigų. Kolegijai priklauso 10 mokymo įstaigų, kurios randasi Maltoje ir Gozo salos centre. Jie siūlo 170 kursų pilnai mokymosi dienai ir 300 kursų nepilnai mokimosi dienai. Baigus šį koledžą galima gauti atestatą ir, jeigu norima galima tęsti mokymąsi toliau ir gauti diplomą. Studentai, baigę šį koledžą, pilnai paruošiami kilti karjeros laiptais. Susitikimo, su ponu GodwinCaruana metu, buvo vykdoma diskusija tema: „Tradicinių amatų ir statybos integravimo galimybės, kuriant šiuolaikinį interjerą, eksterjerą ir namų aplinką“. Buvo pademonstruoti studentų darbai, parodytos mokymosi patalpos bei gamybinės dirbtuvės. Pasidalinta mintimis apie ugdymo sistemą Lietuvoje.

 

2.      Chris'o dizaino medžio dirbtuvės.

Įmonėje dirba 3 darbuotojai. Specializuojasi langų, durų ir kitų medžio gaminių gamyboje. Savo produkciją siūlo ir privatiems asmenims, ir valstybinėms įmonėms. Įmonė produkciją gaminą tik iš labai geros, kokybiškos medienos, kad gaminiai nesideformuotų dėl drėgmės. Medieną dažniausiai importuojama iš Amerikos ir Afrikos. Gaminiai iš medžio gaminami pagal užsakovo pageidavimus, tačiau maltiečiai linkę išlaikyti tradicijas, todėl geros kokybės medžio dirbiniai padengiami dažais. Taip prarandamas gaminio natūralumas, kuris mūsų šalyje labai vertinamas.

 

3.      Susitikimas Paragon Europa.

 

4.      Kalkakmenio paveldas - parkas ir sodai.

Muziejus įsikūręs tradiciniame Maltos miestelyje Siggiewi. Tai šeimos valdomas verslas, kuris siūlo turistams įdomiai ir turiningai praleisti dieną visai šeimai. Vaikai mielai mokosi ir pabuvoja gyvūnų parke, o suaugusieji mėgaujasi galimybe pasinerti į salų eklektišką 22.000.000 metų praeitį. Netgi galima pasirinkti išreikšti savo kūrybinę pusę ir prisijungti su savo akmens skulptūra prie esamų demonstracijų.