Mokytojų stažuotė Vokietijoje pagal projektą „Pastatų atnaujinimas: naujausių statybos technologijų panaudojimas interjero ir eksterjero darbuose“. Dotacijos Nr. LLP-LdV-VETPRO-2011-LT-0654

Projektą koordinuoja VŠĮ KELMĖS PROFESINIO RENGIMO CENTRAS

 VšĮ Kelmės PRC  vyr. Prof. Mokytoja Marytė Jokšienė, Tauragės profesinio rengimo centrų mokytojai Kristina Jurkšaitienė ir Kęstutis Bartušis, Mažeikių  PM Vida Karvauskienė ir Vaidas Andrijaitis-, Šiaulių PRC mok. Vilma Raupytė, Kuršėnų politechnikos mokyklų bei Raseinių technologijos ir verslo mokyklos mokytojai spalio 24-osios ryte išvyko į Vokietiją . Aplankėme vieną didžiausių Europoje statybinių medžiagų logistikos įmonę „Euro Baustoff“. Įmonės vadovas pristatė naujausias ir populiariausias šiuo metu rinkoje esančias apdailos medžiagas, jų panaudojimo ypatumus ir tendencijas.

 Lankėmės statybinių prekių prekybos centre. Čia mums buvo organizuotas susitikimas su profesionaliu interjero apdailos specialistu, kuris pristatė pranešimą tema: „Interjero apdailos elementai bei medžiagos ir jų panaudojimas, taikant naujausias technologijas. Šiuolaikinių projektų vidaus išplanavimo ir dizaino individualumas. Neįprastų medžiagų panaudojimas interjere“.

Kitoje aplankytoje įmonėje „Nack Holz“ susipažinome su naujausiomis technologijomis, gaminant medines stogų konstrukcijas, jų projektavimu bei projekto įgyvendinimo etapais.

Aplankėme Hamburgą – jūrinį ir ketvirtą pagal dydį upinį uostą Vokietijoje – kur praleidome likusias keturias vizito dienas. Naujasis Hamburgo uostas – ne pilka ir triukšminga, kroviniais užgriozdinta teritorija, bet patraukli, gyvybe pulsuojanti erdvė. Hamburgas – tai miestas, kuris plėtojamas vadovaujantis darnios plėtros principais. Lankėmės ne vienoje statybos darbus atliekančioje įmonėje bei statybos objektuose. Sužavėjo pagrindinis šiame mieste vykdomų statybų tikslas – sumažinti taršos mastą, įgyvendinti kadaise prarasto darnaus gyvenimo su gamta idėjas. Ne veltui Hamburgas didžiuojasi jam šiemet suteiktu Žaliosios Europos sostinės vardu. Vaikščiodami po miestą gerėjomės puikiai sutvarkytomis žaliosiomis zonomis, įspūdingomis Elbės upės pakrantėmis.

Hamburge taupomi ne tik vertingi ištekliai ir energija, bet ir žemės plotas. Siekiama kuo efektyviau išnaudoti teritoriją, atkurti apleistas zonas, prikelti naujam gyvenimui senąsias. Ekologiškas miestas – tai kompaktiškas miestas. Būtent tokiais principais remiantis kuriamas naujasis Hamburgo rajonas – HafenCity, kuriame teko lankytis ir mūsų grupei.  Naujasis rajonas kyla buvusioje pramoninėje teritorijoje, visai šalia miesto centro ir jau šiandien yra įvardijamas kaip didžiausias Europoje modernios ir darnios miesto plėtros pavyzdys. Įmonėje „Grossmann& Berger“, koordinuojančioje statybų plėtrą šiame rajone, mums buvo organizuotas seminaras tema: „Visuomeninių ir individualių pastatų interjeras. Panašumai ir skirtumai. Architektūros mados tendencijos. Architektūrinis kompromisas tarp tradicijų, individualumo ir naujovių, miesto/individualių pastatų ansamblių vientisumo ir tęstinumo išsaugojimas. Pastatų nematomas, darnus ir tikslus įsiliejimas į aplinką“.

Lankėmės ir kitame naujai atkuriamame Hamburgo rajone. Čia senieji pastatai renovuojami taip, kad energija būtų ne tik taupoma, bet ir gaunama tik iš vietoje esančių šaltinių. Kaip atrodys naujasis rajonas, kokios ateities vizijos, galima pamatyti specialiame laikiname „muziejuje“. Beje, Vokietijoje tokios ekspozicijos mėgstamos ir lankomos, nes vokiečiai labai didžiuojasi savo moksliniais išradimais. Infocentre „IBA HAMBURG“, be įvairių maketų ir kompiuterių, „pasakojančių“ apie pastatus, buvo pristatyti ir patys moderniausi ateities pastatai, kurie stebino neįtikėtinais interjero bei eksterjero architektūriniais sprendimais. Šių laikų plati apdailos medžiagų įvairovė ir naujos technologijos suteikia beveik neribotas galimybes kiekvieno kūrėjo fantazijai išpildyti. Patyrę ir naujovėmis besidomintys architektai ir dizaineriai kuria įmantriausių formų bei dydžių ilgaamžius objektus.

Šios kelionės tikslas buvo susipažinti ne vien tik su naujovėmis statybos rinkoje, bet ir su Vokietijos statybinės pakraipos mokyklų mokymo sistema bei kvalifikuotos darbo jėgos rengimu. Išsamią informaciją apie šios šalies profesinio mokymo įstaigose taikomą dualinę sistemą mums pateikė „Bautechnik“ mokyklos, kurioje lankėmės, vadovas. Dualinio mokymo metodas – senas ir  pasaulyje plačiai taikomas profesinio mokymo modelis, kurio esmė – funkcijų pasidalinimas tarp mokymo institucijos ir įmonės. Teorinis ir praktinis mokymas vyksta skirtingose institucijose: teorinis - profesinėje mokykloje, praktinis - pas darbdavį. Šiuo atveju darbdavys yra ir darbo jėgos užsakovas, nustatantis tiek jos kvalifikacinius reikalavimus, tiek poreikį. Mokiniai mokosi blokais: kelias savaites mokykloje, kelias savaites įmonėje, su kuria mokinys jau įstojęs į mokymo įstaigą sudaro sutartį. Šalyje tvirtai laikomasi nuostatos, kad mokinys niekada neišmoks mokykloje tiek, kiek įmonėje.

Lankėmės ir mokykloje, kurioje mokosi būsimieji medienos apdirbimo  bei dažymo darbų specialistai. Tai moderni, atvira naujovėms mokykla, žengianti koja kojon su naujausiomis technologijomis. Čia, kaip ir „Bautechnik“ mokykloje, buvome mielai supažindinti su mokymo baze – kabinetais, mokymo priemonėmis, mokomosiomis dirbtuvėmis, suteikiančiomis galimybę dirbti su naujausiomis statybinėmis medžiagomis bei įranga. Turėjome galimybę pabendrauti ir su mokykloje dirbančiais pedagogais, pasidalinti patirtimi. Nustebino tai, kad ir tokioje išsivysčiusioje šalyje mokytojams reikia vis daugiau pastangų, kad išmokytų mokinį, mažėja stojančiųjų (nes statybininko darbas atseit nešvarus), jaučiamas didelis atotrūkis tarp teorijos ir praktikos, pedagogų nuomone, mokoma daug nereikalingų dalykų.

            Vizito Hamburge metu mums buvo organizuota ir kultūrinė programa – susipažinome su miesto istorija, apžiūrėjome įžymiausias miesto vietas, vaikštinėjome po Elbės upe esančiu tuneliu, plaukiojome turistiniu laiveliu, žavėjomės daugybe kanalų ir tiltų. Pastarųjų čia netgi daugiau nei Amsterdame ir Venecijoje kartu sudėjus – daugiau kaip 2300!

            Šis projektas – tai dar viena suteikta puiki galimybė tobulinti statybos sektoriaus tiesioginių mobilumo dalyvių asmenines kvalifikacines žinias, įgūdžius ir kompetencijas, perimti, skleisti ir diegti kitos ES šalies – Vokietijos – inovacijas statybų pramonėje. Kartu tai buvo ir galimybė gerinti kalbinius, bendravimo, tarpkultūrinius įgūdžius, susipažinti su šalies kultūra bei istorija.

 

 

 

 

 

Projekto dalyviai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hamburgo senamiestis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naujasis HafenCity rajonas